ISC_UM

InterScienceCloud

Aktualności


21-04-2021

Artykuł o projekcie ISC w Biuletynie EBIB

W najnowszym numerze Biuletynu EBIB ukazał się artykuł o działalności CIB w zakresie wdrażania otwartości w nauce. Zapraszamy do lektury:

InterScienceCloud – platforma wspierająca budowanie kultury otwartości w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi

Agnieszka Goszczyńska, Paulina Milewska

⇒ Czytaj całość tekstu: PDF

Współczesne trendy dotyczą otwartości w nauce, a ruch Open Access jest od lat wspierany przez bibliotekarzy. W artykule przedstawiono projekt InterScienceCloud realizowany przez Centrum Informacyjno-Biblioteczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, będący jednym z ważnych elementów wdrażania otwartości w nauce na uczelni. Działania podjęte na poziomie instytucjonalnym są zgodne z rozporządzeniami i wytycznymi ustalanymi na wyższych poziomach (krajowym czy międzynarodowym). Tekst pokazuje wachlarz realizowanych przez bibliotekę zadań wpływających na kulturę otwartości uczelni, a także przedstawia analizę trendów publikowania w modelach otwartych autorów z UM w Łodzi. 

 


15-01-2021

Centrum Informacyjno-Biblioteczne UM w Łodzi oraz Biblioteka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zapraszają na konferencję online „Otwarta medycyna w praktyce polskich instytucji naukowych/Open Medicine in the practice of Polish scientific institutions”, która odbędzie się w dniach 21-22.01.2021 r. 

Konferencja podsumowuje realizację projektów powstałych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, działanie 2.3 POPC, poddziałanie 2.3.1, Typ II projektu: Cyfrowe udostępnianie zasobów nauki:

  • Polska Platforma Medyczna: portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym,
  • InterScienceCloud – Zintegrowana platforma informacji o działalności naukowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Więcej informacji: https://openmedicine2021.wordpress.com 

Udział w konferencji jest bezpłatny. Osoby zarejestrowane na Konferencję otrzymają linki do poszczególnych sesji na platformie Zoom drogą e-mailową najpóźniej na dzień przed terminem wydarzenia.


10-12-2020

Komunikat ws. PublicUM

Szanowni Państwo

Regularne i systematyczne zgłaszanie dorobku naukowego (publikacji oraz aktywności i osiągnięć zawodowych) do PublicUM jest ważne i korzystne, zarówno z punktu widzenia każdego z pracowników, jak i całej Uczelni.

Aby PublicUM mogło działać sprawnie musi dysponować aktualnymi i kompletnymi danymi. PublicUM działa jako:

  • platforma gromadząca i udostępniająca dorobek naukowy pracowników Uniwersytetu Medycznego w Łodzi,
  • narzędzie do sprawozdawczości wewnętrznej (np. SOON) i zewnętrznej (np. Ewaluacja jakości działalności naukowej przeprowadzana przez MNiSW),
  • generator raportów, zestawień i wykazów do konkursów, awansów, rozwoju zawodowego
  • miejsce umożliwiające prezentację własnych aktywności i osiągnięć zawodowych - podnoszenia kompetencji, współpracy krajowej i zagranicznej, udziału w projektach, grantach, patentach, członkostwa w grupach badawczych, towarzystwach, wyjazdów do innych ośrodków naukowych, na konferencje i warsztaty, pełnienie funkcji promotora, recenzenta, redaktora w czasopiśmie i innych.

Aby zapewnić regularność w zgłaszaniu informacji o dorobku, uruchomiony został w Process Portalu mechanizm przypominania o konieczności przesłania prac oraz aktywności i osiągnięć do PublicUM.

Pracownicy, którzy podpisali zgodę na uwzględnienie ich w Liczbie N i którzy w ciągu trzech miesięcy nie zakończyli zadania „Potwierdzenie dorobku naukowego” otrzymają w Process Portalu zadanie „Oświadczenie o niezaleganiu ze zgłoszeniem publikacji”.

 

Wskazanie oświadczenia o braku publikacji do zgłoszenia kończy zadanie.

Wybranie punktu drugiego ("Oświadczam, że mam niezgłoszoną publikację, która powinna być zgłoszona do PublicUM") wyświetla komunikat przypominający o obowiązku zgłaszania nowych publikacji w ciągu miesiąca od ich ukazania się oraz rozpoczyna okres oczekiwania na zgłoszenie pracy i zakończenie zadania „Potwierdzenia dorobku naukowego”.

Dwukrotne wypełnienie oświadczenia o posiadaniu niezgłoszonej pracy przy braku zakończonego zadania „Potwierdzenie dorobku naukowego” uruchamia proces powiadomienia przełożonego o zaległych, niezgłoszonych publikacjach.

 

Schemat działania zadania wygląda następująco:

 

W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt:

Oddział Bibliografii i Bibliometrii, Centrum Informacyjno-Biblioteczne UM w Łodzi

 

Baza PublicUM powstała jako element projektu „InterScienceCloud”.

 


9-12-2020

Uruchomienie nowej aplikacji procesowej AP 10.03.01 – Zgłoszenie własności intelektualnej do ochrony

Szanowni Państwo,


uprzejmie informujemy o uruchomieniu nowej aplikacji procesowej AP 10.03.01 – Zgłoszenie własności intelektualnej do ochrony.

Wypracowana i zgłoszona do ochrony przez pracowników Uczelni własność intelektualna (wyniki badań, koncepcje, know-how itp.) stanowi źródło punktów w parametryzacji oraz zysków finansowych w sytuacji skutecznej komercjalizacji.

Instrukcja użytkowania aplikacji jest dostępna w Bazie Wiedzy Procesowej: PDF dostępny w Intranecie (wymagane logowanie)


Pytania w sprawie aplikacji prosimy kierować do:
Joanny Skrońskiej: e-mail: joanna.skronska@umed.lodz.pl, tel.: 785 911 504

Serdecznie zachęcamy do korzystania z aplikacji. Czekamy na Państwa zgłoszenia!

Dodatkowo informujemy również o uruchomieniu aplikacji AP10.03.02 – Konsultacje w zakresie własności intelektualnej. Z uwagi na fakt, że aplikacja ta jest dedykowana tylko Uczelnianej Komisji ds. Własności Intelektualnej, dostęp do niej mają tylko pracownicy zaangażowani w jej prace.

 

Aplikacja powstała w ramach projektu InterScienceCloud

Sekcja ds. Transferu Technologii
Centrum Innowacji i Transferu Technologii


 

1-12-2020 r. 

Nowości w bazie obiektów medycznych MedicUM - filmy

Centrum Informacyjno-Biblioteczne UM zaprasza do zapoznania się z nowościami w bazie MedicUM – baza jest na bieżąco uzupełniana o filmy ukazujące procedury medyczne.

W zawartości bazy można znaleźć m.in. skany poszczególnych elementów szkieletu człowieka wykonane w technologii 3d, preparaty mikroskopowe, zdjęcia RTG. Platforma jest dostępna pod adresem: https://medicum.umed.pl. Zachęcamy również do zgłaszania własnych obiektów medycznych do opublikowania w MedicUM.

Zgłaszanie obiektów medycznych do MedicUM

Prezentowane zasoby stanowią początek rozwoju bazy, na platformie planuje się bieżące publikowanie kolejnych obiektów medycznych różnego typu powstających w ramach prowadzonych prac badawczych i dydaktycznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Zapraszamy do deponowania własnych plików (np. 3d, 2d, wideo) z prowadzonych badań – obiekty medyczne można dodawać do bazy poprzez formularz „Zgłoś obiekt”: https://medicum.umed.pl/MediaObjects/Submit

 

Kontakt
Pytania, informacje zwrotne, zgłoszenia błędów czy sugestie przyjmujemy mailowo pod adresem: medicum@umed.lodz.pl

 

Baza MedicUM powstała jako element projektu „InterScienceCloud” - Zintegrowana platforma informacji o działalności naukowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi” (POPC.02.03.01-00-0020/17) współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.


19-11-2020 r. 

Promocja projektu ISC podczas konferencji EAHIL

Podczas międzynarodowej konferencji online 17th EAHIL Conference Be Open, Act Together p. Agnieszka Goszczyńska z CIB UM w Łodzi reprezentowała Uczelnię i pokazała sukcesy Uniwersytetu w zakresie wdrażania idei Open Science, w tym realizację projektu InterScienceCloud. Jej plakat pt: "Open MUL. A holistic approach to Open Science at Medical University of Lodz" znalazł się w sesji posterowej. 

 


23-10-2020 r. 

Zgłoszenie własności intelektualnej do ochrony - szkolenia

uprzejmie informujemy, że w ramach projektu „InterScienceCloud" (dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa) przygotowaliśmy dla Państwa aplikację procesową AP10.03.01, której celem jest usprawnienie procesu zgłaszania własności intelektualnej do ochrony. Aplikacja przeznaczona jest dla: pracowników zgłaszających własność intelektualną do ochrony, Sekretarza oraz Ekspertów Komisji ds. Własności Intelektualnej, JM Rektora.  

W celu ułatwienia Państwu obsługi przedmiotowej aplikacji, a także umożliwienia zapoznania się z jej funkcjonowaniem, zaplanowaliśmy dla Państwa szkolenie, które zostanie przeprowadzone za pośrednictwem aplikacji Teams w następujących terminach: 

  1. 05.11.2020 - 10:00-12:00; 
  2. 12.11.2020 - 10:00-12:00; 
  3. 17.11.2020 - 12:00-14:00. 

 

Na szkolenie można zapisać się poprzez kafelek w Intranecie „Zapisy na szkolenia”. Limit miejsc na szkoleniu – maks. 20 osób (decyduje kolejność zgłoszeń).  

Pytania w sprawie aplikacji prosimy kierować do pracownika:
Joanna Skrońska, e-mail: joanna.skronska@umed.lodz.pl, tel. 785 911 504 

Dodatkowo informujemy, że w ramach projektu „InterScienceCloud" przygotowaliśmy także aplikację procesową AP10.03.02 dedykowaną Komisji ds. Własności Intelektualnej. Z uwagi na to, informacja o szkoleniu zostanie rozesłana mailowo tylko do osób bezpośrednio zainteresowanych.  

O terminie uruchomienia aplikacji AP10.03.01 oraz AP10.03.02 powiadomimy Państwa odrębnym komunikatem. 

 

Sekcja ds. Transferu Technologii 
Centrum Innowacji i Transferu Technologii 


 

10-08-2020 r. 

MedicUM – nowości w bazie obiektów medycznych

Centrum Informacyjno-Biblioteczne UM zaprasza do zapoznania się z nowościami w bazie MedicUM – dodaliśmy bardzo ciekawą kolekcję Preparatów sekcyjnych. Baza jest na bieżąco uzupełniana o nowe obiekty medyczne, w tym zdigitalizowane obiekty 3d, obrazy (DeepZoom), pliki multimedialne. W zawartości bazy można znaleźć m.in. skany poszczególnych elementów szkieletu człowieka wykonane w technologii 3d, preparaty mikroskopowe, zdjęcia RTG. Platforma jest dostępna pod adresem: https://medicum.umed.pl. Zachęcamy również do zgłaszania własnych obiektów medycznych do opublikowania w MedicUM.

Zgłaszanie obiektów medycznych do MedicUM

Prezentowane zasoby stanowią początek rozwoju bazy, na platformie planuje się bieżące publikowanie kolejnych obiektów medycznych różnego typu powstających w ramach prowadzonych prac badawczych i dydaktycznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Zapraszamy do deponowania własnych plików (np. 3d, 2d, wideo) z prowadzonych badań – obiekty medyczne można dodawać do bazy poprzez formularz „Zgłoś obiekt”: https://medicum.umed.pl/MediaObjects/Submit

 

Kontakt
Pytania, informacje zwrotne, zgłoszenia błędów czy sugestie przyjmujemy mailowo pod adresem: medicum@umed.lodz.pl

 

Baza MedicUM powstała jako element projektu „InterScienceCloud” - Zintegrowana platforma informacji o działalności naukowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi” (POPC.02.03.01-00-0020/17) współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.


10-08-2020 r. 

FAQ PublicUM

Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dotyczące bazy PublicUM, powstałej w ramach projektu InterScienceCloud, i zgłaszania dorobku naukowego przez pracowników UM w Łodzi.

Link do FAQ - PublicUM: https://bit.ly/faq-publicum

 


 

7.08.2020 r.

Weryfikacja dorobku zgłoszonego do PublicUM

W związku ze zbliżającą się oceną okresową nauczycieli akademickich oraz trwającą ewaluacją jakości naukowej poszczególnych dyscyplin prosimy o:

  • weryfikację danych zgłoszonych do systemu PublicUM dotyczących dorobku naukowego (publikacje, monografie)
  • pilne zgłoszenie prac i aktywności, których nie ma jeszcze w systemie w PublicUM.

Informacje zgromadzone w systemie PublicUM dostępne są na stronie: https://publicum.umed.lodz.pl/SearchPeople.seam

Prace, które do 31.08.2020 nie zostaną zgłoszone do bazy bibliograficznej przez Process Portal oraz do 30.09.2020 nie będą miały zakończonego procesu potwierdzania autorstwa, nie będą brane pod uwagę w zbliżającej się ocenie nauczycieli akademickich (punkty za te publikacje nie zostaną wliczone do dorobku autora).

Jednocześnie informujemy, że Impact Factor przypisany do prac w bazie PublicUM wymaga uaktualnienia. W chwili obecnej trwają prace nad integracją systemu PublicUM i bazy Web of Science. Po zakończeniu integracji wartości IF zaciągną się automatycznie dla poszczególnych artykułów.

 

Materiały dodatkowe  

 

Kontakt 

W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Centrum Informacyjno-Bibliotecznym, z Oddziałem Bibliografii i Bibliometrii: publicum@umed.lodz.pl

 


30.07.2020 r.

Nagranie Webinarium - jak zgłosić dorobek naukowy do PublicUM?

4 sierpnia odbyło się szkolenie online dla pracowników UM w Łodzi z zakresu zgłaszania prac i aktywności do bazy PublicUM. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem webinarium. 

LINK do nagrania https://bit.ly/webinarium-publicum

 

 


29.07.2020 r.

Webinarium - jak zgłosić dorobek naukowy do PublicUM?

Ze względu na zbliżającą się Ocenę Okresową Nauczycieli (SOON) zapraszamy na webinarium "PublicUM - Repozytorium instytucjonalne jako narzędzie do gromadzenia i upowszechniania własnego dorobku naukowego". 

PublicUM przechowuje dane dotyczące dorobku naukowego naukowców: publikacji, projektów, wdrożeń, aktywności, osiągnięć naukowych. W trakcie szkolenia uczestnik nauczy się jakie publikacje i aktywności można zgłosić do bazy PublicUM oraz jak i gdzie to należy zrobić. Pozyska również wiedzę na temat poszczególnych kroków w procesie zgłaszania dorobku naukowego.

Szkolenie online odbędzie się 4 sierpnia o godz. 11:00.

Szkolenie przeznaczone jest dla wszystkich pracowników Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zgłaszających dorobek naukowy w swoim imieniu lub w imieniu innych pracowników.

Ważne informacje organizacyjne:

  1. Zapisy na szkolenie są prowadzone poprzez Intrnatet (kafelek "Zapisy na szkolenia"). 
  2. Osoby, którym nie pasuje termin szkolenia, a są zainteresowane treścią, również prosimy o zapisywanie się - po szkoleniu wyślemy Państwu nagranie
  3. LINK do pokoju webinarowego: http://vc.umed.pl/webinaria/login.php?name=WEBINARIUM PublicUM - Repozytorium instytucjonalne&id=1596025020 
    Pokój będzie otwarty od 10:50, w dniu szkolenia 4.08.2020, wymagane jest logowanie poprzez dane domenowe @umed.lodz.pl
    Osoby zapisane otrzymają również e-mail z przypomnieniem w dniu szkolenia. 

Efekt uczenia się:

Uczestnik potrafi zgłosić dorobek naukowy, aktywności oraz osiągnięcia zawodowe do PublicUM - nowego Systemu Informacji o Dorobku Naukowym pracowników Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, potrafi także potwierdzić autorstwo, dyscyplinę naukową, licencję oraz wyrazić zgodę na użycie publikacji w ocenie parametrycznej.

Prowadzenie:

Agnieszka Rośczak, Kierownik Oddziału Bibliografii i Bibliometrii CIB UM w Łodzi

 


22-07-2020 r.

Nowa treść obowiązku informacyjnego dla przetwarzania danych osobowych w ramach POPC na lata 2014-2020

Uniwersytet Medyczny w Łodzi zamieszcza nową treść obowiązku informacyjnego dla przetwarzania danych osobowych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Nowa treść obowiązku informacyjnego --> Obowiązek Informacyjny ISC

 


15-07-2020 r. 

Aplikacja Procesowa AP10 - Projekty badawczo-naukowe

Szanowni Państwo,

w ramach projektu „InterScienceCloud" (dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa) wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, jak również mając na uwadze ciągły rozwój obszaru naukowego Uczelni, przygotowaliśmy dla Państwa Aplikację Procesową AP10, której celem jest usprawnienie procesu zgłaszania, realizacji i monitoringu projektów naukowo – badawczych, w szczególności:

  • projektów międzynarodowych dofinansowywanych w ramach programów /konkursów Komisji Europejskiej ( w tym EIT Health) oraz MNiSW,
  • projektów dofinansowanych w ramach Narodowego Centrum Nauki,
  • projektów strukturalnych dofinansowanych w ramach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

 

Zalety Aplikacji

Aplikacja umożliwi Państwu m.in.:

- sprawne procedowanie wniosku bez konieczności przesyłania dokumentacji papierowej,

- zgłaszanie pomysłów na projekty (dotyczy projektów z obszaru B+R),

- bieżący monitoring i zarządzanie projektem, w oparciu o budżet zadaniowy i harmonogram realizacji,

- możliwość wykorzystania innych dostępnych Aplikacji Procesowych, powiązanych z tym procesem.

 

Zespół Ekspertów Merytorycznych

Cały czas jest również dostępny do Państwa dyspozycji Zespół Ekspertów Merytorycznych: 

- mgr. inż. Mateusz Szymczyk (projektów strukturalnych dofinansowanych w ramach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej): mateusz.szymczyk@umed.lodz.pl, tel.: +48 422725442

- mgr. Kinga Zel (projekty międzynarodowe dofinansowywane w ramach programów /konkursów Komisji Europejskiej, w tym EIT Health oraz MNiSW): kinga.zel@umed.lodz.pl, tel.:  +48 797604088

- Edyta Czerwińska (projekty w ramach Narodowego Centrum Nauki): edyta.czerwinska@umed.lodz.pl., tel: +48 422725443

- Magdalena Orłowska (projekty w ramach Narodowego Centrum Nauki): magdalena.orlowska@umed.lodz.pl, tel.: +48 422725443

 

Instrukcja

Instrukcja do przedmiotowej Aplikacji jest dostępna w Intranecie

 


13-07-2020 r. 

PublicUM – baza dorobku naukowego pracowników Uczelni

Trwa zbieranie informacji w nowym systemie PublicUM. 

Przypominamy o obowiązku zgłaszania do bazy PublicUM prac naukowych z roku 2020, a także aktywności i osiągnięć zawodowych. Prosimy również o pilne uzupełnienie brakujących publikacji i aktywności z lat 2017-2019.

Zgłaszanie prac do PublicUM możliwe jest jedynie przez Process Portal.
Po zalogowaniu należy wybrać zadanie „AP10.02 Dorobek naukowy”, a następnie „Dodanie dorobku naukowego”, „Dodanie aktywności” lub „Dodanie osiągnięcia”. 

PublicUM – system informacji o działalności naukowej pracowników Uczelni – dostępne jest pod adresem https://publicum.umed.lodz.pl

Instrukcje zgłaszania prac naukowych oraz aktywności i osiągnięć zawodowych dostępne są na stronie głównej PublicUM.

Na pytania odpowiada Dział Bibliografii i Bibliometrii CIB

telefon: 42 272 54 21, 42 272 54 08
e-mail: publicum@umed.lodz.pl

 


05-05-2020 r. 

MedicUM – nowa baza obiektów medycznych

Centrum Informacyjno-Biblioteczne UM zaprasza do zapoznania się z zawartością nowej platformy MedicUM, która prezentuje obiekty medyczne, w tym zdigitalizowane obiekty 3d, obrazy (DeepZoom), pliki multimedialne. W zawartości bazy można znaleźć m.in. skany poszczególnych elementów szkieletu człowieka wykonane w technologii 3d, preparaty mikroskopowe, zdjęcia RTG. Platforma jest dostępna pod adresem: https://medicum.umed.pl

Zgłaszanie obiektów medycznych do MedicUM

Prezentowane zasoby stanowią początek rozwoju bazy, na platformie planuje się bieżące publikowanie kolejnych obiektów medycznych różnego typu powstających w ramach prowadzonych prac badawczych i dydaktycznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Zapraszamy do deponowania własnych plików (np. 3d, 2d, wideo) z prowadzonych badań – obiekty medyczne można dodawać do bazy poprzez formularz „Zgłoś obiekt”: https://medicum.umed.pl/MediaObjects/Submit

 

Kontakt
Zachęcamy do przeglądania i testowania bazy – pytania, informacje zwrotne, zgłoszenia błędów czy sugestie przyjmujemy mailowo pod adresem: medicum@umed.lodz.pl

 

Baza MedicUM powstała jako element projektu „InterScienceCloud” - Zintegrowana platforma informacji o działalności naukowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi” (POPC.02.03.01-00-0020/17) współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.18-03-2020 r. 

 


18-03-2020 r.

Nowa treść obowiązku informacyjnego dla przetwarzania danych osobowych w ramach POPC na lata 2014-2020

Działając zgodnie z zapisami Aneksu do Umowy o dofinansowanie projektu „InterScienceCloud” –Zintegrowana platforma informacji o działalności naukowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi” Uniwersytet Medyczny w Łodzi zamieszcza nową treść obowiązku informacyjnego dla przetwarzania danych osobowych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Nowa treść obowiązku informacyjnego --> (Obowiazek informacyjny ISC)

 

1-03-2020 r. 

Trwają zaawansowane prace nad MedicUM

Trwają prace nad rozwojem platformy obiektów medycznych 3d MedicUM, która będzie prezentowała zeskanowane obiekty medyczne, takie jak kości, narządy, preparaty i inne. MedicUM, będąca elementem zintegrowanej platformy InterScienceCloud, będzie publicznie dostępna po zakończeniu prac deweloperskich. 

 

 

 


10-02-2020 r. 

Szkolenia PublicUM

Przeprowadziliśmy szkolenia dotyczące PublicUM - Sysyemu Informacji o Dorobku Naukowym pracowników Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który powstał w ramach projektu InterScienceCloud. Podczas warsztatów realizowanych w grudniu 2019 i styczniu 2020 r. przeszkoliliśmy prawie 100 osób. 

Na dwugodzinnym szkoleniu prowadzonym przez pracowników CIB omawiane były zagadnienia związane z nowym sposobem zgłaszania prac naukowych oraz aktywności zawodowych a także szczegółowo zaprezentowany został nowy dla pracowników krok "potwierdzenia autorstwa'. Szkolenia skierowane były do wszystkich pracowników Uczelni, których dotyczyć będzie zgłaszanie prac do PublicUM.

 

 

 

 

 

 


08-02-2020 r.

Seminaria Open Access. Edycja I. Cykl 2

Zaproszenie do udziału w Seminariach Open Access

Szanowni Państwo,

Mając na względzie realizację instytucjonalnej Polityki Otwartości na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, serdecznie zapraszamy wszystkich nauczycieli akademickich, ze szczególnym uwzględnieniem pracowników z grupy badawczej i badawczo-dydaktycznej, do udziału w Cyklu 2 seminariów dotyczących otwartego dostępu Open Access, który odbędzie się w marcu. W trakcie seminariów poruszone zostaną kluczowe tematy dotyczące zasad publikowania artykułów w formie otwartego dostępu.Seminaria potrwają ok. 2 godz. i będą organizowane w rożnych lokalizacjach.

Informacje dotyczące terminów warsztatów dla pracowników UM w Łodzi znajdują się w Intranecie.

prof. Michał Polguj, Pełnomocnik Rektora ds. Otwartego Dostępu; Uniwersytet Medyczny w Łodzi
mgr inż. Witold Kozakiewicz, Dyrektor Centrum Informacyjno-Bibliotecznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

PROGRAM

SEMINARIA OPEN ACCESS. EDYCJA I (ROK AKADEMICKI 2019/2020)

Cykl I (styczeń)

  1. Otwarty dostęp do publikacji i wyników badań naukowych w kontekście prawodawstwa UE i wytycznych MNiSW” – mgr inż. Witold Kozakiewicz – Dyrektor Centrum Informacyjno-Bibliotecznego UM w Łodzi
  2. Okiem naukowca: w jaki sposób publikacje w formie Otwartego Dostępu (Open Access) mogą wpłynąć na naszą karierę naukową? – prof. dr hab. n. med. Michał Polguj – Pełnomocnik Rektora ds. Otwartego Dostępu
  3. Krajowe i instytucjonalne programy publikowania w modelu otwartym – mgr Agnieszka Goszczyńska, starszy bibliotekarz, Centrum Informacyjno-Biblioteczne UM w Łodzi

Czas trwania: 2 godz.

Kontakt: agnieszka.goszczynska@umed.lodz.pl

 

Więcej informacji o otwartości: otwarty.umed.pl

 


17-01-2020 r. 

Rusza PublicUM - komunikat dla pracowników UM w Łodzi

Szanowni Państwo,

Informujemy, że w Process Portalu uruchomiona została możliwość zgłaszania dorobku naukowego i aktywności/osiągnięć zawodowych do PublicUM - nowego Systemu Informacji o Działalności Naukowej pracowników Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Sposób zgłaszania dorobku uległ znacznemu uproszczeniu. WProcess Portalu dodany został proces „AP10.02 Dorobek naukowy”, który umożliwia zgłoszenie publikacji naukowych (artykuły, streszczenia zjazdowe, książki, rozdziały) oraz informacji o pozapublikacyjnej działalności związanej z pracą zawodową. Pracę może obecnie zgłosić każdy pracownik Uczelni, który ma dostęp do Process Portalu. Po zalogowaniu i uruchomieniu zadania „AP10.02 Dorobek naukowy” konieczny jest jedynie wybór typu zgłaszanej pracy (artykuł, streszczenie, rozdział, książka), podanie jej tytułu oraz załączenie pliku pdf. Dodatkowo każdy autor pracy, zatrudniony na Uczelni, ma obowiązek uzupełnić krok „Potwierdzenie dorobku naukowego”, który pojawi się jako zadanie w Process Portalu po opracowaniu zgłoszonej publikacji przez pracownika CIB.

 

Skrócona instrukcja zgłaszania publikacji jest dostępna pod adresem: http://bit.ly/PublicUM-instrukcja

W połowie grudnia ruszyły szkolenia prowadzone przez pracowników CIB szczegółowo omawiające cały proces zgłaszania dorobku i potwierdzania autorstwa oraz zgłaszania aktywności i osiągnięć zawodowych (zapisy dostępne są w Intranecie, kafelek „Zapisy na szkolenia”, szkolenie „PublicUM - Repozytorium instytucjonalne jako narzędzie do gromadzenia i upowszechniania własnego dorobku naukowego”) - zapraszamy!

Bardzo prosimy o pilne zgłaszanie do CIB publikacji z roku 2019 (i ew. starszych, zaległych prac) do dnia 7 lutego 2020. Przesłane do PublicUM powinny byćjednak jedynie te prace, które nie były jeszcze dostarczone do dotychczas działającej bazy - dorobek z poprzednich lat zostanie w najbliższym czasie zaimportowany do PublicUM i nie należy zgłaszać go ponownie. Na stronie http://bg.umed.lodz.pl/pl/um można sprawdzić, co zostało już wcześniej przesłane do Biblioteki.

Wszystkie aktualnie zgłaszane prace i aktywności (a także prace wcześniejsze) można będzie znaleźć na stronie https://publicum.umed.pl


W razie pytań lub trudności prosimy o kontakt z Odziałem Bibliografii i Bibliometrii CIB

tel.: 42 272 54 21, 42 272 54 08, 798 502 722

e-mail: publicum@umed.lodz.pl

Prosimy także o zgłaszanie nam wszelkich uwag i komentarzy dotyczących zarówno samego procesu przesyłania dorobku do CIB, jak i etapu potwierdzania autorstwa. Uwagi od użytkowników pomogą nam w usprawnianiu procedury rejestracji dorobku Uczelni.


23-12-2019 r.

Seminaria Open Access. Edycja I. Cykl 1

Zaproszenie do udziału w Seminariach Open Access

Szanowni Państwo,

Mając na względzie realizację instytucjonalnej Polityki Otwartości na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, serdecznie zapraszamy wszystkich nauczycieli akademickich, ze szczególnym uwzględnieniem pracowników z grupy badawczej i badawczo-dydaktycznej, do udziału w seminariach dotyczących otwartego dostępu (Open Access). Spotkania odbędą się w trzech zróżnicowanych pod względem tematycznym cyklach (styczeń, marzec oraz kwiecień). W trakcie seminariów poruszone zostaną kluczowe tematy dotyczące zasad publikowania artykułów w formie otwartego dostępu.

Seminaria potrwają ok. 2 godz. i będą organizowane w rożnych lokalizacjach.

Informacje dotyczące terminów warsztatów dla pracowników UM w Łodzi znajdują się w Intranecie.

prof. Michał Polguj, Pełnomocnik Rektora ds. Otwartego Dostępu; Uniwersytet Medyczny w Łodzi
mgr inż. Witold Kozakiewicz, Dyrektor Centrum Informacyjno-Bibliotecznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

PROGRAM

SEMINARIA OPEN ACCESS. EDYCJA I (ROK AKADEMICKI 2019/2020)

Cykl I (styczeń)

  1. Instytucjonalna Polityka Otwartości Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - mgr inż. Witold Kozakiewicz - Dyrektor Centrum Informacyjno-Bibliotecznego UM w Łodzi
  2. Okiem naukowca: dlaczego warto publikować artykułu w formie Otwartego Dostępu (Open Access)? - prof. dr hab. n. med. Michał Polguj - Pełnomocnik Rektora ds. Otwartego Dostępu
  3. "Otwarty UMed" proces wdrażania otwartości trwający w Uczelni oraz założenia projektu InterScienceCloud. - mgr Agnieszka Goszczyńska - starszy bibliotekarz, Centrum Informacyjno-Biblioteczne UM w Łodzi.

Czas trwania: 2 godz.

Kontakt: agnieszka.goszczynska@umed.lodz.pl

 

Więcej informacji o otwartości: otwarty.umed.pl

 


29-11-2019 r.

Szkolenia z obsługi PublicUM - komunikat dla pracowników UM w Łodzi

Szanowni Państwo

W związku z planowanym na początek roku uruchomieniem PublicUM – Systemu Informacji o Dorobku Naukowym pracowników Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zapraszamy Państwa na szkolenia dotyczące nowego sposobu zgłaszania i potwierdzania dorobku naukowego.

Procedura zgłaszania prac będzie znacznie uproszczona w stosunku do dotychczasowej, jednak autorom dojdzie obowiązkowy krok potwierdzania autorstwa. Pojawi się także możliwość dodawania do bazy informacji o aktywnościach zawodowych i innej działalności związanej z pracą naukową. Szczegóły kolejnych etapów i nowych możliwości bazy zostaną przedstawione na szkoleniu.

Aby zapisać się na szkolenie prosimy zalogować się do Intranetu i w kafelku „Zapisy na szkolenia” wybrać „PublicUM – Repozytorium instytucjonalne jako narzędzie do gromadzenia i upowszechniania własnego dorobku naukowego”. Szkolenie trwać będzie około 2 h.

Jeżeli nie mają Państwo możliwości zapisania się na szkolenie to prosimy o kontakt mailowy w celu dopisania do listy.

W razie pytań lub wątpliwości dotyczących szkoleń prosimy o kontakt z CIB

tel.: 42 272 54 21, 42 272 54 08

e-mail: publicum@umed.lodz.pl


16-11-2019 r.

Panel dyskusyjny podczas Seminarium Otwieranie nauki - praktyka i perspektywy 

13 listopada braliśmy udział w IV Seminarium z cyklu Otwieranie nauki - praktyka i perspektywy. Mieliśmy okazję zaprezentować Politykę Otwartości Uniwersytetu Medyczny w Łodzi oraz projekty InterScienceCloud oraz Otwarty UMed.

Nasi reprezentanci: prof. dr hab. n. med. Michał Polguj, mgr Ireneusz Staroń, mgr inż. Witold Kozakiewicz, mgr Agnieszka Goszczyńska poprowadzili panel dyskusyjny.

Otwarta nauka jest jednym z priorytetów polityki naukowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.


01-07-2019 r.

Komunikat podczas Kongresu Bibliotek Szkół Wyższych 

W dniach 12-14 czerwca odbył się I Kongresu Bibliotek Szkół Wyższych w Łodzi Podczas sesji "Otwarta nauka, otwarty dostęp, otwarte dane" Agnieszka Goszczyńska z Centrum Informacyjno-Bibliotecznego UM w Łodzi w wystąpieniu pt.: "Otwarty UMed – badania, projekty, wyzwania" przedstawiła najważniejsze aspekty wprowadzenia otwartego dostępu na poziomie instytucjonalnym na przykładzie UMED.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią wystąpienia 


9-04-2019 r.

Otwarte dane badawcze 

Pojawiły się nowe regulacje dotyczące udostępniania otwartych danych będących rezultatami działań finansowanych ze środków publicznych. 
Więcej informacji można znaleźć na stronie otwarty.umed.pl

 


9-02-2019 r.

Digitalizacja kolekcji starodruków

Digitalizacja kolekcji starodruków pozostających w zasobach Centrum Informacyjno-Bibliotecznego UM w Łodzi nabrała rozpędu! Od początku trwania projektu zdigitalizowaliśmy już 67 cennych książek, które zostały dodane do Łódzkiej Regionalnej Biblioteki Cyfrowej CYBRA. Aktualnie cyfrowa kolekcja starodruków to:

  • 35 książek z XIX w,
  • 23 z XVIII w.,
  • 1 z XVII w.,
  • 8 z XVI w.

Najstarsza zdigitalizowana i udostępniona przez nas książka pochodzi z 1534 roku.

Scholia Copiosa In Therapevticam Methodvm...

Daje to liczbę prawie 30 tysięcy wykonanych skanów! Nadal oczekujemy na profesjonalny skaner dziełowy, który pozwoli na jeszcze szybsze i bardziej efektywne uzupełnianie BC kolejnymi obiektami cyfrowymi.  Do zdigitalizowania nadal pozostaje wiele cennych , XVI i XVII wiecznych starodruków.

 


14-01-2019 r.

Strona internetowa otwarty.umed.pl

Zapraszamy do korzystania z nowej strony internetowej otwarty.umed.pl, która powstała w celu propagowania idei otwartości w nauce wśród pracowników i studentów UM w Łodzi.

Nowe miejsce w sieci jest tworzone głównie z myślą o publikujących pracownikach i doktorantach UM w Łodzi, którzy zgodnie z obowiązującą od lutego Instytucjonalną Polityką Otwartości, mają obowiązek udostępniania swoich prac w modelu Open Access. Na stronie znajdują się praktyczne informacje oraz linki do polecanych baz i zasobów OA. Otwarty UMed to także miejsce dla osób poszukujących otwartych zasobów naukowych do wykorzystania we własnej pracy. 

Na stronie będą się pojawiały wszystkie istotne aktualności związane z wdrażaniem otwartości w nauce na poziomie europejskim, krajowym i lokalnym. W związku z nowymi regulacjami do 2020 r. wszystkie publikacje naukowe dofinansowane ze środków publicznych muszą być natychmiastowo publikowane w modelu otwartym. Zmiany te dotyczą całego środowiska akademickiego. 


18-12-2018 r.

Seminarium Otwarty UMed. Tydzień Otwartej Nauki w CIB UM w Łodzi

Opublikowane zostało nagranie z Seminarium Otwarty UMed. Całość wideo można obejrzeć na kanale Youtube Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Zapraszamy do zapoznania się z treścią wystąpień, w tym wystąpienia dotyczącego projektu InterScienceCloud, będącego filarem wprowadzanej w Uczelni polityki otwartości.